Moderaterna har lämnat ett nämndinitiativ gällande microcatering. Initiativet är nu hanterat i Kommunstyrelsen. Moderaterna anger att detta inte kommer ske i Hallstahammars kommun. Dels så redovisade vi i Centerpartiet att initiativet anses vara besvarad, det vill säga inte avslagen.
Ett nämndinitiativ hanteras heller inte som en motion gör, men att se denna som besvarad är inte samma som avslag. Moderaterna borde även vara mer pålästa om vad detta verkligen handlar om. Det är fullt möjligt att ansöka om serveringstillstånd idag för catering. Informationen hur det ska göras finns sedan tidigare på Hallstahammar kommuns hemsida.
Anledningen att göra utspel i media och förvränga utfallet av nämndinitiativet har nog bara ett syfte, att öppet röstfiska i restaurangbranschen och att vilseleda istället för verkligen göra skillnad. Alkohollagen (2010:1622) anger att det är möjligt att också servera alkohol vid catering för den som har rätt tillstånd. En ledamot i kommunstyrelsen oavsett partitillhörighet bör själv inte tolka Alkohollagen, lika lite om att media rubriksätter att kommunen inte tillåter serveringstillstånd vid catering.
I Hallstahammar borde detta inte vara en politisk fråga. Det är en av kommunens uppgifter att ge eller om det finns skäl neka sådana tillstånd. Alkoholservering i samband med catering är tydligt reglerad i lag och vad som krävs för att uppfylla villkoren. Det är tillåtet för dem som sökt och fått tillstånd. Huruvida den som söker serveringstillstånd tolkar alkohollagen i och med detta, är inte upp till en kommunstyrelseledamot.
Vidare anser jag att regeringen bör skyndsamt se över möjligheten att tydliggöra Alkohollagen så inga tvivel finns och även införa gårdsförsäljning utifrån förslag som finns.
Anna Gunstad Bäckman (C)
Ledamot kommunstyrelsen